İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Sosyal İzolasyonu Sanata Çevirdi: Alaska’nın Vahşi Doğasında Sıradışı Bir Yaşam Süren Adamdan Tavsiyeler

Sosyal İzolasyonu Sanata Çevirdi: Alaska’nın Vahşi Doğasında Sıradışı Bir Yaşam Süren Adamdan Tavsiyeler

pandemiyi_firsata_doganin_imkanlarini_sanata_donusturdu_video_h16670_ae316

Uzun yıllardır Alaska’nın vahşi doğasında yalnız yaşayan Mark Vail isimli adam, sosyal izolasyonu bir sanat formuna çevirdi. İlginç ve sıradışı yaşamı ve hayat görüşü hakkında bizlere tavsiyeler veren Mark Vail, birçok kişiye ilham olacak gibi görünüyor.

1Ne Zamandır Bu Yaşam Tarzını Sürdürüyor?


Mark Vail, 1987 tarihinden bu yana Alaska’da yalnız yaşıyor. En yakın marketin ortalama 450 km mesafede yer aldığı, Alaska’nın vahşi yaşamı içerisinde yer alan bu yerde, Mark Vail, yalnızlığın ve huzurun tadını çıkartıyor. Kahve vb. gıdaları almak amacıyla sene içerisinde en yakında bulunan McCarty şehrine sadece iki kere giden Vail, yaz sezonunda haftada bir başkalarıyla karşılaşsa da kış sezonunda kendisiyle baş başa kalıyor. Yaşam tarzıyla ilgili ise bizlere tavsiyeler vermeyi ihmal etmiyor.

2“Doğaya Yakınlaş”


“Burada yalnız yaşayarak, inanılmaz şeyler tecrübe ettim” diyen Vail, doğa ile iç içe yaşamanın ona kadar huzur verdiğini dile getiriyor. Sekiz yıl boyunca aynı ağaçkakan tarafından ziyaret edildiğini anlatırken bu eşsiz deneyimleri ile bizleri yaşam tarzına hayran bırakıyor.

3“Kendi Rutininizi Oluştur”


İnsanlara kendi rutinleri oluşturmalarını ve bu rutini yaşamalarını salık veriyor. Kendi günlük rutininin mevsimden mevsime değiştiğini ifade ederken, yaşamındaki değişimlere daima kendisinin karar verdiğinin altını çiziyor. Anksiyetesi olanlara ise doğada gezinmenin gerçekten iyi geldiğini söylüyor.

4“Kendin Pişir Kendin Ye”


Vahşi doğada bir başına yaşamanın önceliklerinden birincisi ihtiyaç duyduğun tüm şeyleri kendinin sağlamak zorunda olmasıdır. Buna yemek yapmak da dahil. Vail, kendi yetiştirdiği yiyecekleri tükettiğini ve Copper Nehri’nden somon avladığını söylüyor. Her ne kadar zorlu ve çaba gerektiren bir yaşam olsa da özgür ve zinde hissetmek için gerçekten harika olduğunu söylemek gerek.

5“İnsanlarla İletişim Kurmayı ihmal Etme”


Yaşam yerlerinden uzakta yaşamasının insanlarla iletişim kurmasına engel olmadığını çünkü internet bağlantısının bulunduğunu söylüyor Vail. İnternette çok fazla zaman harcamaktan dert yansa da insanlarla iletişim kurabilmesini sağlaması bakımından yararlı olduğunu itiraf ediyor. Mark Vail’in yaşam tarzı gerçekten ilham verici ve huzur dolu gibi görünüyor. Ama Alaska’da bir başına yaşamak da her baba yiğidin harcı değil.

Yorum Yap