1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Sosyal Medya Bizi Hasta Ediyor: İşte 5 Yeni Sosyal Medya Rahatsızlığı

Sosyal Medya Bizi Hasta Ediyor: İşte 5 Yeni Sosyal Medya Rahatsızlığı

sosyal medya rahatsızlığı

Ah, neler çekiyoruz bu sosyal medyadan değil mi? Kimi zaman psikolojimiz olumsuz etkilediğinden şikayet ediyor, insanların hayatlarını görmek istemiyoruz. Kimi zaman da saatlerimizi sosyal medyada bomboş geçirdiğimizden şikayet ediyoruz.  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yaptığı son araştırmaya göre; dijital araçların aşırı ve kontrolsüzce kullanımı birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Bu yeni araştırmada açığa çıktı ki günümüzün yüzde 33’ünü internette, yüzde 12’sini ise sosyal medyada geçiriyoruz.

1Ego Sörfü

sosyal medya hastalıkları

Sörf ve ego kelimesinin bir araya gelmesinin sebebi kişilerin kendini sürekli internette aratmasından ileri geliyor. Bu hastalıkta kişiler sürekli dijital dünyada kendisi hakkında konuşulanları merak ediyor ve öğrenmek istiyor. Sosyal medyada kusursuz çizilen profillerin de bu hastalığı tetiklediği söyleniyor.

2Siberhondrik

sosyal medya hastalıkları

Bu hastalığın, aslında kendi kendinin doktoru olmak mantığından yola çıkarak  bu noktalara geldiğini iddia ederiz ancak ispatlayamayız. Kişiler karnı ağrısa internette aratıyor, kendi hastalık teşhislerini koyuyor ve tedaviyi uyguluyorlar bu hastalığın göstergesi olarak.

3Nomofobi

sosyal medya hastalıkları

Nomofobi ise dijital araçlarını bir an olsun yanından ayırmaktan korkanların hastalığı. No mobile kelimelerinden gelen nomofobi, sosyal medya kullanıcılarının telefon, tablet gibi erişim cihazlarının olmaması durumunda yaşadıkları kaygıyı ifade ediyor.

4Photolurking

sosyal medya hastalıkları

Bu hastalığa sahip fotoğraf meraklıları sosyal medyada farkında olmadan saatlerce başka insanların fotoğraflarına bakıyorlar. Siz de farkediyorsunuzdur eminiz bazen komşu kızından başlayan stalk turu ilkokul öğretmeninizin torununun okul arkadaşına kadar uzanabiliyor. İşte tüm bunların sebebi photolurking olabilir.

5Sinir Sıkışması

Buraya kadar sıraladığımız mental hastalıkların aksine fiziksel bir hastalık olan sinir sıkışması sosyal medya sebebiyle farklı kaslarımızdaki sinirlerimize sıçramış durumda. Telefonların uzun süre elimizden düşmeyişi ile elimizde ve ekranı kaydırmaktan uyuşan parmaklarımızda sinir sıkışması görülebiliyor.

Yorum Yap