1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Sosyal Medyada Her Gördüğünüzü Almayın: İşte Doğru Cilt Bakım Ürününü Seçme Meselesi

Sosyal Medyada Her Gördüğünüzü Almayın: İşte Doğru Cilt Bakım Ürününü Seçme Meselesi

shutterstock_1416346496_1024x1024

Influencerlar, Youtube kanalları bazen reklam anlaşmaları gereği bazen de(çok nadir) kendileri beğendikleri için biz takipçileriyle yüzlerce cilt bakım ürünü paylaşıyor her gün. Bu görsel kalabalık ve seçenek fazlalığı içinde dürtüsel olarak gözümüze en güzel geleni ya da en çok tercih edileni hızlıca satın alabiliyoruz. Ancak bu çok da doğru bir seçim olmuyor takdir edersiniz ki. Cildimizi tanımak ve ona uygun ürünleri seçmek başlı başına bir mesele. Neyse ki biz bugün sizlere birkaç tüyo vermeye niyetliyiz.

1Yağlı Cilde Salisilik Asit

Yağlı ciltler için yağın fazlasını alıp götüren ve yüzünüzü kurutmayacak; doğal nem dengesini sağlayacak ürünleri bulmak çok önemli. Salisilik asit bu noktada kurtarıcı. Dermatologlara göre salisilik asit içeren ürünler, gözeneklere girerek yağ folikülüne ulaşıyor ve yağı emiyor. Eğer hem yağlı hem akneye meyilli bir cildiniz varsa ekstralar olacak. Hemen söyleyelim; glikolik asit içerikli bir tonik kullanarak bebek gibi bir cilde sahip olabilirsiniz.

2Kuru Cildi Kurutmayın

Makyaj, kir ve kalıntıları temizlemek için kullandığınız köpükler ve jeller cildinizi daha da kurutarak pul pul dökülmeye ve ilerde derin kırışıklıklara sebep olabilir. Önemli olan cildi temizlerken doğal yağların kaybolmamasını sağlamaktır. Böyle bir cildiniz var ise gliserin ya da uçucu yağlar içeren nemlendirici temizleyiciler ve misel sular birebirdir.

3Herkes İçin Peeling

Cildin ölü derilerden arınması kuru, yağlı demeden her ciltte uygulanması gereken bir uygulamadır. Ölü deri hücreleri temizleme yani eksfoliasyon yine salisilik asit içeren ürünlerle sağlanabilir. Bu sürece bazen yüz temizleme pedleri, kese ve frçalar eklenebilir. Tabi cildinize hassas davranmayı unutmadan.

4Nemlendiricisiz Asla

Yağlı bir cildim var nemlendirmeme gerek yok derseniz büyük yanılgıya düşersiniz bizden demesi. Hem yağlı hem kuru ciltlerde kırışıklıklarla mücadele için en güçlü silahınız nemlendiriciler.  Yağlı ciltler için dimetikon, hyaluronik asit veya niasinamid içeren nemlendiriciler kolajen üretimini arttırır ve cilt bariyerini destekler. Kuru ciltler ise nemlendirici seçiminde; gliserin, seramidler ve yine hyaluronik asit içeren ürünlere yönelmelidir.

5Ve Retinol

Temel görevleri yerine getirdiniz. Temizleyip nemlendirdiğiniz cildinize güneş kreminizi de sürdünüz. Sıra geldi mucize formüllere. Son yıllarda popüler hale gelen retinol, uzun vadede lekelerden, sivilceden arınmış bir cilt sunuyor. Aynı zamanda kolajen kaybını önleyip yaşlanmaya karşı savaşıyor. Serum ve göz kremlerinizi retinolden zengin seçerek geceleri kullanmak bu açıdan çok çok önemli.

Yorum Yap