1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Sporda Sınırları Zorlamayı Seviyorsanız Bu Listeye Mutlaka Göz Atmalısınız!

Sporda Sınırları Zorlamayı Seviyorsanız Bu Listeye Mutlaka Göz Atmalısınız!

sinirlri-zorlayan-amrap-antrenmani

Spor yapmak hem beden hem de ruh sağlığı için son derece yararlıdır. Ayrıca dinginlik ve huzur verir. Ama bazı spor dalları var ki, onlar için bunu söylemek pek mümkün değil. Ekstrem sporlar olarak anılan ve adrenalin seviyenizi tavana çıkaran bu eğlenceli aktiviteler, gibileri için vazgeçilmez bir tutku kimileri için ise korkulu rüyadır. İşte bakması bile heyecanlandıran adrenalin yüklü spor dalları…

1Kaya Tırmanışı


Kaya tırmanışı dünyanın en riskli sporlarından birisidir. Tehlikeli olmasının yanı sıra profesyonellik ve uzmanlık gerektiren bir uğraş olduğu kesin. Eğer dik ve yüksek yerlere çıkmayı seviyorsanız, yapmanız gereken ilk iş dağcılık eğitimi alarak, kendinizi bu alanda geliştirmek olmalıdır. En küçük bir hatanın bile hayatınıza mal olacağı bu spor dünyanın her yerinde çok sayıda sporcu tarafından büyük bir keyifle yapılmaya devam diyor. Kim bilir, siz bu yazıyı okurken bile birileri hayatlarının en önemli tırmanışını yapıyor olabilir.

2Bungee Jumping

Yükseklikle arası iyi olmayanların korkulu rüyası bungee jumping, yüksek bir yerden uzunca ve esnek halatlara bağlı olarak yapılan atlayışa verilen isimdir. Evet bilinçli ve gönüllü olarak yüksek bir yerden atlamayı kastediyoruz. Adrenalin seviyesinin en yüksek tutulduğu spor dallarının başında gelir. Serbest bir düşüş sonrasında esnek halatlar sizi tekrar yukarı doğru çeker. Bu spor dalının doğuşu ise 1979 senesinde Oxford Üniversitesi Tehlikeli Sporlar Kulübü’nün genç üyelerinin kendilerini halatlara bağlayarak, Clifton Köprüsü’nden atlamalarına dayanır.

3Yamaç Paraşütü


Hava sporları arasında en revaçta olan herhalde, yamaç paraşütüdür. Yeterli yükseklikteki bir yamaçtan paraşüt takılı bir şekilde koşarak, atlanarak yapılır. İsviçre, Fransa gibi ülkelerde sıklıkla yapılan yamaç paraşütü için Türkiye’de tercih edilen gözde bölge, Fethiye-Ölüdeniz’dir.

4Scuba Dalış


Yaygın olarak yapılan bu spor, tehlikeli olduğu kadar büyüleyicidir. Denizin dibine inildikçe basınç dalgıcı zorlamaya başlar. Profesyonel olarak yapılabilmesi için eğitim ve elbette deneyim şarttır. Günümüze kadar kimse tüplü ya da tüpsüz dalış sonucunda yaşamını yitirmemiştir. Yine de tedbir alınarak ve acemilerin rehber eşliğinde yapması gereken bir spordur.

5Heliski


İşte gerçek adrenalin dedirten ve izlerken bile yürekleri ağızlara getiren heliski sporu! Kayakçılar bir helikopterle zirveye bırakılır. Sonrasında sporcular zirve noktadan aşağı doğru kaymaya başlarlar, ama ne kayış. Elbette maliyeti de adrenalin seviyesi kadar yüksek olması dolayısıyla öyle ha deyince yapması mümkün olan bir spor dalı değil. Yani, tabi zenginseniz bilemiyoruz.

6Rafting


Akış hızı ortalamanın üstünde olan nehirler üzerinde yapılan rafting, ekstrem sporlar arasındadır. bir botun üzerinde 6 ya da 8 kişi arasında oluşan ekipler, rehber önderliğinde nehre karşı mücadele vererek ve suyla adeta savaşarak, ilerlerler. Rehber eşliğinde ve güvenlik önlemleri alınarak yapıldığında son derece keyifli ve heyecanlı bir aktivitedir.

Yorum Yap