1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Tarikat Üyesi Hayatında ilk Defa Müzik Dinliyor, Tepkisi İnanılmaz!

Tarikat Üyesi Hayatında ilk Defa Müzik Dinliyor, Tepkisi İnanılmaz!

Screenshot_1

Müziğin geçmişi insanlık tarihine yakındır, ruhun gıdasıdır. İnsanların ruhlarının bir parçasını müzik zevkleri ile tanımak bile mümkündür. Bu yazıda örneğini görüp tartışacağımız müzik konusuna başlayalım. Bir gazetecilik deneyi adına eski bir tarikat üyesinin ilk kez müzik dinlediğine şahit oluyoruz.

1Şok Edici Tepkiler Verdi


Tarikat üyesi, ilk başta belli bir noktaya odaklandı, yüzünde bir tebessüm oldu. Gözleri yaşararak gülümsemeye devam eden tarikat üyesinin ardından bir anda yüzünün değişip iki büklüm olduğunu görüyoruz. Kaldırmaya çalışılıyor fakat tepki vermiyor. Kanamasının olduğunu da görüyoruz. Videodaki reaksiyon ne kadar gerçektir bilemiyoruz ama olan bu.

2Müziğin Etkileri Tahmin Ettiğinizden De Fazla


Müziğin psikolojinize etkileri, tahmin edebileceklerinizden çok daha kuvvetli ve geniş kapsamlıdır. Müzik terapisi, kişideki duygusal sağlığı desteklemek, hatta bazen hastaların stresle baş etmesine yardımcı olmak ve psikolojik iyileşme sürecini desteklemek adına kullanılan bir metottur. Hatta kimi bazı durumlar, müzikteki zevkinizin kendi kişiliğinizdeki farklı kalan kısımları anlamanızı sağlayabilir.

3Bilişsel Performansınızı Geliştirebilir


Araştırmalara göre, arka fonda çalan müziğin, başka herhangi bir aktiviteye odaklanan kişilerde bilişsel görevler üstündeki performans kalitesini geliştirebileceğini ileri sürüyor. Spesifik bir çalışma, ‘iyimser’ tarzda müziklerin, beyindeki işleme hızında gözlemlenebilir seviyede gelişmelere sebebiyet verebileceğini bulmuştur. Zihinsel performansınızda bir artış gözlemlemek istiyorsanız, çalışırken arkaya müzik açmayı deneyebilirsiniz.

4Stresi Azaltabilir


Bunu araştırmaya yönelik yapılan bir çalışmada, katılımcılar strese maruz kalmadan evvel üç aşamadan oluşan bir psikososyal stres testine tabi tutuldular. Kimi katılımcılar dinlendirici müzik dinledi, diğer katılımcılar dalga sesi dinledi ve geri kalanlar da işitsel uyarı almadı. Sonuçlar müzik dinlemenin anksiyeteye, özellikle de otonom sinir sistemine etkidiğini ortaya çıkarıyor. Müzik dinleyen katılımcılar, yaşanan bir stresin hemen ardından çok daha hızlı iyileşme eğilimi gösterdi.

5Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirebilir


Müziğin belki de en şaşırtıcı bulunacak psikolojik etkilerinden biri, yararlı bir kilo verme aracı görevi görebileceğidir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, hafif müzik dinleyerek ışıkları kısın, amacınıza ulaşmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Konuya dair bir araştırmaya göre, hafif müzik dinlenen ve az aydınlatılmış restoranlarda beslenen kişiler, diğer restoranlarda yediklerine göre yüzde 18 oranında daha az besin tüketiyorlar. Araştırmacılar gözlemlerince, müziğin ve aydınlatmanın nispeten daha rahat bir ortam oluşturmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Katılımcılar çok daha rahat hissettiklerinden, yiyecekleri nispeten daha yavaş tüketmiş ve de daha kısa sürede doymuş hissettiklerini düşünmüş olmalılar.

6Hafızanızı Güçlendirebilir


Yine yapılan araştırmalar, müziğin yardımcı rolü olabileceği fikrini desteklemekte fakat dinlenen müziğin türü, dinleyicinin bu müzikten ne derece keyif aldığı ve hatta dinleyicinin eğitim seviyesi gibi oldukça çeşitli faktörlere bağlıdır. Bir başka çalışmaya göre, yeni bir dil öğrenen kişilerin, uygun müzik tarzı eşliğinde yeni sözcükleri ve sözcük öbeklerini çok daha basit öğrendiklerini ortaya koyuyor.

7Acılarınızla Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur


Buna yönelik yapılmış çalışmada ise, fibromiyalji hastaları dört haftalık süre boyu günde bir defa müzik dinleyen deney grubuna veya tedavi almayan bir kontrol grubuna veriliyor. Dört haftalık dönemin sonuçlandırılmasında, her gün müzik dinleyen kişiler, ağrı ve depresyon oluşumunda ciddi düşüşler yaşadılar. Bu tür çıkan sonuçlar, müzikle yapılan terapinin kronik ağrı tedavisinde ciddi bir araç olabileceği sinyallerini vermektedir.

8Motivasyonu Güçlendirir


12 sağlıklı erkeğin katıldığı çalışmada çalan şarkılarda görülen o ki, tempo, çalışma hızını %10 oranında artırdı.

Yorum Yap