1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Tek Bir İnsan Olduğunuza Emin Misiniz? Hayat Yolculuğunda Kullandığımız Maskeler

Tek Bir İnsan Olduğunuza Emin Misiniz? Hayat Yolculuğunda Kullandığımız Maskeler

Toplumsal-roller-ve-ozumuz-e1486628295342

Toplumsal rollerin farkında mısınız? Birçoğunuz farkında, biliyoruz. Ama her rolün sizi aslında başka biri haline getirdiğini gözlemleyebiliyor musunuz? Evlat rolünüzdeki siz, eş rolünüzdeki siz, öğrenci rolünüzdeki siz, ebeveyn rolünüzdeki siz… En basitinden bir rolde küfür edebilirken birinde mümkün olduğunca kısıtlarsınız. Kendinize itiraf edin, yanlışlarınızı doğruymuşçasına benimsediğiniz rolleriniz bile vardır, öyle değil mi…

1Maskeden Kastımız Aslında Ne? Derin Bir Araştırma Konusu, Persona’yı Keşfedin


“Persona” terimini duydunuz mu? Yapay maskeler manasında kullanılan persona’yı kullanmamızın temel amacı, yaşadığımız topluma uyum göstermek, toplumdaki rollere uygun olduğumuzu dışarıdakilere kanıtlamak, insanlarla iyi ilişkiler kurmaktır.

2Toplumdaki Yerimizin Üzerimizde Yarattığı Baskının Farkına Varmalıyız


Kendinizi tanıyorsanız başınızdan geçenlerin farkında olur, bunları doğru biçimde değerlendirir, yaşayabileceklerinize dair ne hissedebileceğinizi, nasıl davranacağınızı görür ve buna yönelik hareket edersiniz. Kendinizi etkili ve verimli, yaşamınızı manalı hale getirmek adına kendinizi iyi tanımalı, ilerleme arzunuzu, hayattan beklentilerinizin neler olduğunu, bunlara ulaşmak için neler yapabileceğinizi düşünmeli ve sorumluluk alarak hayata döndürmelisiniz.

3Kişinin Kendini Gerçekleştirmesi Yolu


Bu süreçte elbette zaman zaman başkalarının fikirlerini almanız ve çevreniz üzerinde yarattığınız etkilere dikkat etmeniz size yardımcı olacaktır. Kimse mükemmel olamaz. Kendinizi suçlamadan, kınamadan, kusurlarınızı bilerek mükemmel olmayışınızdan, hatalarınızdan ve zayıflıklarınızdan asla utanmayın. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak suretiyle eksiklik üretip rahatsız olmayın. Kendinizi olanaklarınız ve yetenekleriniz alanında sevip de kabul ederek yürüyeceğiniz kişisel gelişim yolunda edineceğiniz farkındalık ve iç görü ile kendi hayatınıza yön veren bir özne halini alabilirsiniz. Bu deneyim, tıpkı bir bitkinin büyümesine benzetilebilir. Kendini gerçekleştirmenin sonu yoktur ve yaşam boyu devam edecektir.

4Ataerkil Toplumlarda Kadınlar Erkeklerden Daha Çok Maske Takmak Zorunda, Bakın Neden


Bilhassa ataerkil toplumlarda erkek ve kadın adına tanımlanan kültürel ve toplumsal roller çoğu zaman cinsiyete dayalıdır. Bu rollere dair davranış kalıplarını ve özellikleri öğrenme evresinde hem sosyal hem psikolojik anlamda baskı altında olan kadın cinsiyetinin kendini gerçekleştirmesi dürüstçe, erkeklerden çok daha güçtür. Davullar, zurnalarla sünnet olup erkekliği ilan edilen erkek karşısında, regl olduğundan dolayı utandırılan, dışlanan, hasta olduğunu ya da kirlendiğini düşünen kız çocuğu bütün hayatı boyunca erkeklerin üstünlüğü algısıyla ve onların konforunu sağlama öncelikli sorumluluğunun verildiği erkek egemenliğindeki bir toplumda kadın olarak görüp geçirdikleriyle erkeklerden çok daha çeşitli ve fazla sayıda maske takmak durumunda kalır. Kadının kendini gerçekleştirme evrelerinin önündeki en büyük engel, zorunda kaldığı maskelerin çok sayıda olmasının yanında bu maskelerle asıl kişilikleri arasındaki farkın büyük olması ve üstlendiği rollerle özdeşleşmek durumunda kalmasıdır.

5Acaba Kendinizi Gerçekleştirebilen Bir İnsan Mısınız? Test Edin


Bazı kendini gerçekleştirebilen insan özelliklerine göz gezdirin ve kendi hayatınızı sorgulayın. Bilenemeyecek olanların farkında olup bunu doğru algılar. Gerçeğin bilebileceği ve kontrol edebileceği kısımlarının sınırlarının farkındadır. Kendisini olduğu gibi kabul edebilecek güce sahiptir. Bu tabii ki Başkalarını da olduğu gibi kabul edebilmesine yardımcı olur. Yaşamın getirdiği hadiseleri tam manasıyla yaşayarak onların tadını çıkarma eğilimindedir. Carpe diem de diyebiliriz. Kendiliğinden hareket eder, motivasyonu da kendisidir. Yaratıcı şekilde tutumlar sergiler. Hayata da kendine de gülebilir. Yakın ve derin arkadaşlar edinir. İnsanlığa değer verir ve insanlık sorunlarını önemser. Hayatı bir çocuğun gözü ve kalbiyle görüp hissedebilir. Çok çalışması gerekiyorsa çalışır, çünkü sorumluluklarının farkındadır. Sürekli çevresini araştırır, çevreye karşı hassastır, ihtiyaçlarını ve eğilimlerini bilir. Dürüstlükten caymaz. Konulara dair savunucu bir tutum sergilemez.

Yorum Yap