İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Tik Tok Yüzünden Öldü! İtalya Sert Önlemler Alıyor!

Tik Tok Yüzünden Öldü! İtalya Sert Önlemler Alıyor!

TikTok

İtalya’da arkadaşları ile kendi aralarında “geçici süre bayılma” yarışına giren 10 yaşındaki kız çocuğu maalesef hayatını kaybetti. Bu kötü olay karşısında harekete geçen İtalya Kişisel Verileri Koruma Kurumu, sosyal medya Tiktok’a 13 yaşından küçük kullanıcılarını engellemesi talimatını verdi.

1Arkadaşlarıyla Oyun Oynayacaklardı


Henüz 10 yaşında olan bir kız çocuğu, İtalya’nın Sicilya bölgesinde, sosyal mecra TikTok üzerinde oynanabiliyor olan ”Baygınlık Meydan Okuması” adına yarıştı. Bu sözde yarışmaya ya da oyuna katılan kullanıcılar, bazı yöntemler kullanarak nefeslerini kesip geçici süreliğine baygınlık geçirmeye çalışıyor.

2Boynuna Bornoz Kemeri Doladı


Bu bahsi geçen akıl almaz oyundan etkilenen 10 yaşındaki kız çocuğu da boynuna bir bornoz kemeri dolayıp sıkıyor ve nefesini kesiyor. Nefessiz kalan kız çocuğu bu şekilde kendinden geçiyor. Yaşananların ardı sıra ailesi tarafınca baygın bulunan 10 yaşındaki kız çocuğu zaman kaybetmeden hastaneye kaldırıldı. Ancak maalesef artık çok geçti ki, 10 yaşındaki kız çocuğunun hayatını kaybettiği anlaşıldı.

3Polis Olayla İlgili Soruşturma Başlattı


Acılar içindeki aile, bu içler acısı kayıptan sonra, kızlarının organlarını bağışlayacağını açıklamasında bulundu. Polis de olay ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

4Yaş Kısıtlaması İsteniyor


Yaşanan acı kayıp üzerine İtalya Veri Koruma İzleme Örgütü devreye girdi, harekete geçti. Uygulamayı kullanabilmek için yaş kısıtlaması istendi. Yaşı doğrulanmayan uygulama kullanıcılarının engellenmesi talep edildi. 13 yaşından küçük kullanıcılara uygulamaya giriş izninin verilmemesi gerektiği söylendi.

5Uzmanlardan Dikkat Edilmesi Gereken Uyarı


Yıl 2021 ve artık akıllı telefonlar, tabletler her neslin elinde. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve bu cihazlara erişim kolaylığını da dikkate alırsak ebeveynlere bu anlamda çok fazla sorumluluk düşüyor. Sosyal medya bu gibi meydan okumalarla dolu ve maalesef erişime de açık.

6Anne Babalar Devamlı Tetikte Olmalı


Her anne baba için en önemli şey çocuklarının sağlığı be güvenliğidir. Sosyal medya ve internet kullanımı kimi zaman olumsuz sonuçlar doğurabilmekte, istenmeyen içeriklere küçüklerimizi maruz bırakabilmektedir. Bu anlamda çocukların elindeki cihazlarda işlem geçmişlerinin kontrolü, gezindikleri ya da kullandıkları uygulamalara dikkat edilmesi, olgunluğa erişene dek çocuğun gözetim altında tutulması önemli hususlardır.

7Sosyal Medya Yararlı Mı Yoksa Zararlı Mı?


Sosyal medyanın şayet bilinçli kullanılırsa zararı olmadığı düşünülüyor. Sosyal medyanın ve diğer paylaşım alanlarının amacı dışında kullanılması ve de çok vakit harcanması insan sağlığı üzerinde olumsuz etki bırakıyor, bunu da belirtmek gerek.

8İçinizde Gizlediğiniz Rekabete Dikkat Edin


Sosyal medyanın bize yansıtacağı en büyük tehlikelerinden biri devamlı yarış halinde olmamızdır. İnsanlar sürekli kendilerini diğer insanlara beğendirmek adına ya fotoğraf ya da bir sözü takipçileriyle paylaşarak beğeni ve daha fazla takipçi kazanmak istiyorlar. Bu da bizlerin arasında sosyal medya üzerinden bir rekabete yol açıyor. Bireyler fenomen olabilmek adına adeta akıl dışı işler yapmaya çalışıyorlar ve de bazen sağlıklarına bile zarar verebiliyorlar. Eğer bu baş koyulan fenomen olma yolunda başarısızlığa uğranırsa da psikolojik anlamda bunalım, depresyon gibi olumsuz eğilimler de gözlemlenebiliyor.

Yorum Yap