1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Ünlü Fizikçi Einstein’dan Mutlu Yaşam Formülü!

Ünlü Fizikçi Einstein’dan Mutlu Yaşam Formülü!

5ee91cf4adcdeb0c204685fa

Albert Einstein’ın haberimiz daha olmadığı ve yıllar sonra ortaya çıkan ‘mutluluk formülü’nün bir açık arttırmada satışa sunulması hayli ortalığı karıştırmış ve epeyce süre gündemde kalmıştı. Peki, Einstein’in mutluluk formülünde neler yer alıyor? Onca yıl boyunca bu ‘mutluluk formülü nerelerdeydi? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

1‘Mutlu Yaşamın Formülü’ Kuryeye Bahşiş Olarak Verildi


1922 senesinde Genel Görecelilik Kuramı ile Nobel Ödülü’nü kazanan Einstein, konferans vermek için o tarihte Japonya’da bulunuyordu. Kaldığı Emperyal Tokyo Oteli’nde kendisine bir mesaj iletmek üzere gelen bir kuryeye bahşiş vermek isteyen ünlü fizikçi, Japonya’da bahşiş kabul edilmediğini öğrenince kuryeyi eli boş göndermek istemedi. Bu yüzden kuryeye üzerinde Almanca yazılı olan iki ayrı not verdi. Sonradan anlayacağımız üzere bu notlar, Einstein’ın ‘Mutlu Yaşam Formülü’ idi. Bilim insanları bazen gerçekten insana hayret veren şeyler yapabiliyorlar…

295 Yıl Sonra Açık Artırmada Ortaya Çıktı


Aradan geçen yıllara rağmen bu notlar tam 95 sene sonra Kudüs’teki bir açık arttırmada ortaya çıktı. Aslen Hamburglu bir Alman olan ve Einstein’ın ‘mutluluk formülü’nü verdiği kuryenin akrabası olan bir kişi bu notları, Kudüs’te saçık arttırma ile satışa sundu. Bu sayede tüm dünya Einstein’ın ölümünden sonra bile hayretle anılmasına sebebiyet verdi diyebiliriz.

31.5 Milyon Dolara Satıldı


Ünlü fizikçinin Almanca olarak kaleme aldığı bu kısa ama öz ‘mutluluk formülü’, 1 milyon 560 bin dolara satıldı. İkinci not ise 240 bin dolara satıldı. Kudüs’te satışa sunulan bu notların açık arttırma öncesinde tahmin edilenden daha yüksek bir fiyata alıcı bulduğu ifade edildi. Alıcılardan birisinin Avrupalı olduğu bilinse de isminin gizli kalmasını istediği belirtildi.

4Einstein’ın ‘Mutlu Yaşam Formülleri’nde Ne Yazıyor?


İnsanlar en çok merak ettikleri konu ise bu notlarda ne yazdığı. Einstein’ın kuryeye verdiği ilk notta “Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, sakin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir” yazıyor. İkincisinde ise “Eğer istek varsa, bir yolu vardır” yazıyor. 1922’de Tokyo’daki Imperial Oteli’nde yaşanan bu olayda, Einstein’in kuryeye ayrıca “notların ileride çok değerlenebileceğini” söylediği de belirtiliyor.

Yorum Yap