İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Uygur Türklerine Neler Oluyor?

Uygur Türklerine Neler Oluyor?

cinli-sirketler-uygur-turklerini-fisliyor-iddiasi

Çin 1949’dan beri hakimiyet altında bulundurduğu Doğu Türkistan’ın etrafına yüksek duvarlı inşaatlar yapmaya devam ediyor. İçinde çok sayıda Uygur Türkü’nün bulunduğu toplama kamplarında son bir senede üç katlık büyümeden söz ediliyor.

1Eğitim Merkezi Diyorlar


BM’ye (Birleşmiş Milletler) göre Çin’in ‘eğitim merkezi’ şeklinde tanıttığı toplama kampında 1 milyona yakın Müslüman Uygur Türkü var. Çin’in çeşitli yerlere meydana gelmiş olan olumsuzluklar ve saldırılardan Çin Uygur’ları sorumlu tutuyor. “Teröre karşı halk mücadelesi” isminde bir süreç 2014 yılı itibariyle yürütülmeye gidilmişti.

2Dikenli Teller Bile Var


Bahsi geçen kamplarda Müslüman Uygur Türkleri’nin toplandığına dair ifadeleri reddeden Pekin, Doğu Türkistan’ın genelinde bahsedebileceğimiz bu yapıları çeşitli şekillerde lanse ediyor. Eğitim merkezi, rehabilitasyon merkezi ya da mesleki eğitim merkezi bunlardan bazıları. Kamplarda, güvenlik kulübesi, gözetleme kuleleri ve dikenli teller bulunuyor…

3İnsanlar Gizlice Bilgi Topluyor


Doğu Türkistan genelinde çok sayıda insan halkın arasına girip bilgi toplayarak şüpheli gördükleri kişileri bildiriyor. Hastane, okul, kamu binası gibi hizmet veren yapılar da dönüşüm geçirdi ve küçük kamplar halini aldı.Eartrise Media isimli sivil toplum kuruluşu uydu görüntüsü analizi ile kamp hacimlerinin

4Kamp Alanının Büyüklüğü Ciddi Oranda Arttı


Nisan 2017 tarihi ile Ağustos 2018 tarihi arasında 3 kat kadar daha büyüdüğünü ortaya koyuyor. Toplam 39 kampın alanı ise ortalama 140 futbol sahası büyüklüğünde. Az nüfuslu kırsal kesimler de güvenlik güçlerince gözlem altında bulunuyor. Çok sayılı casus ve kuş bile uçurulmayan bir sistem olduğu söyleniyor.

5Camiler Bomboş


Bölge sakinlerinin söylediklerine göre tutuklananlar bir daha geri gelmemek üzere götürülüyor. Cuma namaza durulacağı zamanlarda da camilerin bomboş olduğu söyleniyor. Sebebi ise şu ki camiyi kullananlar kaydediliyor. Tutuklu ve kayıp sayısı Doğu Türkistan’da gittikçe artıyor. Geçen yıla oranla ne kadar artmış olduğu üzücü bir gerçektir.

6Konuşmaya Çekiniyorlar


İstanbul’da sık sık Çin hükümetine karşı Doğu Türkistanlılar protestolarda bulunuyor. Salınmış olan Uygurlularınsa bu konular hakkında konuşmaktan çekindikleri belirtiliyor. Çin’in Doğu Türkistan’ın demografik yapısını değiştirdiği söyleniyor. Han Çinlileri hızla bölgeye kaydırılıyor. Kaşgar’daki geleneksel İslam ile Orta Asya mimarisi için önemi bilinen tarihi yapıların yıkıldığı, adeta Uygur tarihinin silinmeye çalışıldığı ifade ediliyor.

Yorum Yap