1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Uzayda Her Şey Dahil Balayına Ne Dersiniz? İlk Uzay Oteli 2027’de Açılıyor

Uzayda Her Şey Dahil Balayına Ne Dersiniz? İlk Uzay Oteli 2027’de Açılıyor

uzay otelis

Yine uzay, yine Amerika. ABD’li The Gateway Vakfı’na bağlı Orbital Assembly Corporation (OAC) tarafından geliştirilen yepyeni bir proje ile karşı karşıyayız bu kez. Dünyanın alçak yörüngesinde inşa edilecek otelin 2027’de açılması planlanıyor. Otel, OAC’nin istasyonu, Voyager Station’da kurulacak.

1Otelin Mimarisi

24 modülden oluşacak otel, merkeze asansörlerle bağlı bir dönme dolap şeklinde olacak. Oda sayısının yaklaşık 200 kadar olacağı söyleniyor. Lüks süitlerin, lüks odaların ve standart odaların yer alacağı otelde The Washington Post’un haberine göre 280 misafir ağırlanabilecek. Otelin 112 mürettabatı olacak ve otele giren herkes uzay eğitimi almak zorunda olacak.

2Her Türlü Konfor Düşünülmüş

İlk uzay oteli, dünyadaki otellerden pek de farklı değil. Tüm lüks ayrıcalıkların düşünüldüğü otelde; restoranlar, barlar, yerçekimsiz alanda basketbol turnuvaları düzenlenecek sahalar, sinema salonları, kaplıcalar yer alacak. Otelin 3 günlük maliyetinin sunduğu deneyime göre pek de yüksek olmayacağı (yaklaşık 5 milyon dolar) düşünülüyor. Ayrıca bu uzay otelinin şahane bir sürprizi daha var. Hiç bir masraftan kaçınmayan otelde dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce ekibi ile birlikte düzenli olarak sahne alacak.

3Rezervasyonlar Başladı

Şimdiden, ilk uzay otelinde konaklamak isteyen yüzlerce kişi olduğu söyleniyor. Yapımı tamamlanırsa uzayda yer alan insan eliyle yapılmış en büyük yapı olacağı düşünülen otele rezarvasyon yaptıranların sayısı her geçen gün artıyor. Alman fizikçi Wernher von Braun, tarafından önerilen projenin inşasına 2025 yılında başlanması planlanıyor.

 

Yorum Yap