1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Ya Darwin Haklıysa? İnsan Vücudunda Evrimin İzlerine 6 Kanıt

Ya Darwin Haklıysa? İnsan Vücudunda Evrimin İzlerine 6 Kanıt

p04d7hrq

Tarihsel süreçte Charles Darwin’den bu yana insanlığın en büyük tartışma konularından birisi ‘evrim’dir. Evrim teorisine göre insan tanrısal bir dokunuşla bir anda değil; uzun süreçlerden ve uyum kabiliyetinden geçen bir değişimin ürünüdür. Günümüzde de ateşli bir tartışma konusu olan ‘evrim teorisi’ni kanıtlayan bedensel özelikler bilim insanları tarafından hala tam anlamıyla açıklanabilmiş değil. “Tüm asil niteliklerine rağmen insan, aşağı kökenin silinmez damgasını bedeninde taşır” diyor, Darwin. Biz de bu yazımızda bahsi geçen ‘silinmez damgalar’a değineceğiz.

1Üçüncü Göz Kapağı


Her insanın göz kenarında Plica semilunaris adıyla bilinen üçüncü bir göz kapağının izleri var. Bu yapı özellikle kuşlar, sürüngenler ve balıklarda rastlanıyor ve memelilerde görülme oranı daha düşük. Bununla birlikte yakın akrabamız olan kedi ve köpek gibi memelilerde halen bulunan bir sistem. Üçüncü göz kapağımız evrim sürecinde esas işlevini kaybederek, destek sağlayıcı bir yapıya dönüşmüştür. İnsanla birlikte evrim sürecinde primat takımının bir üyesi dışında tamamında körelmiştir.

2Darwin Noktası ve Kulak Kasları


Darwin noktası ya da kulak kasları olarak adlandırılan bu yapı, hala birçok hayvanın sahip olduğu bir özellik. Sese odaklanmayı ve ses kaynağını bulmayı daha kolay hale getiren bu yapı, günümüzde bazı insanlarda çok sınırlı hareketlerle görülüyor. İşlevini yitiren Darwin noktası, insanlarda içe kıvrılmış ve küçülmüş şekilde görülüyor. Günümüzde insanların yalnızca %10’luk bir kısmında fark edilebiliyor.

3Ters Dönmüş Göz Sinirleri


Diğer omurgalı hayvanlarla ortak olarak garip bir özelliğe sahip olan insan gözünde, sinirler direkt olarak arkaya gitmek yerine ön taraftan geçiyor. Bu şekilde gelen ışığa bir miktar engel koyarken, sinirlerin beyine gitmek için toplandığı bölümde fotoreseptörlerin bulunmasına da engelliyor. Omurgasız göz örneklerinde ise sinirlerin doğrudan arkaya uzandığı görülüyor. Bu da insanın tamamen mükemmel bir tasarıma sahip olmadığına güzel bir örnek niteliğindedir.

4GULO


Biz dahil primat takımına dahil olan tüm türler C vitamini kendileri sentezleyemezler. Meyvelerden edinirler. Bu durum C vitamini üretiminin son halkası olan L-gulono-γ-lactone oxidase (GULO) adlı enzimin eksikliği ile ilgilidir. Bu enzimi üreten gen sayısız kod içerisinde tüm primatlarda aynı nükleotidlerdeki değişimlerle işlevini kaybetmiştir. Primatlar ile insanların ortak bir ataya sahip olduğunu gösteren bir durumdur.

5Süt Çizgisi, Polimasti ve Politeli


Atavizm olarak adlandırılan tabir, ata soya çekim anlamına gelir. Atalarımızda var olan ama pasifleşmiş genlerin küçük değişimlerle yeniden ortaya çıkması ile görülürler. Polimasti, bilinen adıyla çoğul meme ve Politeli yani çok meme başlılığı, atavizmin en ilginç örnekleridir. Bu anomali genellikle erkeklerde görülür. Fazladan süt bezlerinin ortaya çıkması ise kadınlarda görülmektedir.

6Rekürren Siniri


Beynimizden ses tellerimize uzanan rekürren larengeal siniri, ses tellerinin kaslarını kontrol eder. Ama beyin sapından çıkan bu sinir doğrudan ses tellerine gitmek yerine kalbimizden çıkan aort damalarının alt kısmından dolaşır. Bu durum balık benzeri atalarımızdan miras kalmıştır.

Yorum Yap