1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Yatağa Düşüren Migren Ağrılarınızı Dayanılabilir Kılacak 8 Bomba Öneri

Yatağa Düşüren Migren Ağrılarınızı Dayanılabilir Kılacak 8 Bomba Öneri

kapak

Baş ağrısı, aşağı yukarı toplumlarda %90 oranlarında gözlemlenen yaygın bir rahatsızlıktır. Primer baş ağrıları içinde yer alan migren aslen hepimizin yakından bildiği bir baş ağrısı türüdür. Migren ataklarının sebebi literatürde hala tam olarak anlaşılamamış olsa da uzmanlar, bu gözlemlenen ataklara zemin hazırlamakta olan birçok faktör belirtebiliyor. Geleneksel kullanılmakta olan baş ağrısı ilaçları, migreni bastırmakta başarısız ya da yetersiz kalabilir. Bu anlarda yaşamın kabusa dönüşmemesi adına yapmanız gerekenler derlendi.

1Doğal Bir Smoothie


Herkesin bildiği üzere migren ilaçları, insanın ağrında saatlerce süreler kalan acı tada sahiptir. Ağızdaki bu tattan kurtulmak ve bedenin ihtiyaç gördüğü besinleri hızlı bir biçimde almak adına kendinize smoothie hazırlayın. Tamamen doğal içerikle hazırlayacağınız smoothie, sadece migreninize değil tüm bedeninize iyi gelir.

2Çarşaflarınızı Düzenli Bir Biçimde Değiştirin


Eğer ki korkulu bir rüya gibi uyandıktan kısa bir zaman sonra bazı migren atakları yaşamaya başlıyorsanız, ayrıca bahsi geçen bu ataklar yataktan kalkana kadar geçmemekte direniyorsa bu durumun bir tesadüf olmadığını belirtelim. Polyester ve akrilikten üretilmiş olan kumaşlar, baş ağrısı ile çeşitli bazı alerjileri tetikleyen türde bir gaz yayılımı yapar. Buradan anlayacağımız sabah saatlerinde meydana gelen migren ataklarının önüne geçmenin bir metodu da nevresimleri değiştirmektir.

3Camlar Açık Bir Biçimde Araba Kullanın


Bazı arabaların içinde migren, hatta stres ve uyuşukluğu uyaran ksilen, aseton ve benzen tarzı gazlar yayılır. Eğer ki araba yolculukları esnasında migren atakları geçiriyorsanız camları açarak yolculuk sağlamanız önerilir.

4Ağzınıza Bir Kalem Yerleştirin


Bu madde garip gelebilir ama şunu bilmelisiniz ki migren atakları sırasında dişleri sıkma eğilimi gösteririz. Dolayısıyla bu durum işleri daha da kötüleştirir. Çene gevşemesi ve acının azalması adına ön dişlerinizin arasına kalem yerleştirmeniz bu dürtünüzün önüne geçer.

5Alnınıza Muz Kabuğu Koyun


Muz kabuğunun üzerine biraz alkol sürün. Ardı sıra uzanın ve muz kabuğunu alnınıza koyun bir gazlı bez kullanarak sabitleyin ve yarım saat kadar bu biçimde dinlenin. Aslında muz kabuğu, ortamda biriken toksinleri emmek suretiyle migreninize iyi gelir.

6Tuz Ve Limon Suyu Karıştırın


Bağışıklık sistemimizi kullanacağınız tuz kuvvetlendirir ve vücudumuzda gerçekleşen birçok yaşamsal faaliyeti kendine getirir. Yarım bardak ölçüsünde limon suyu üzerine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyin, iyice karıştırın ve tadını sevmeseniz de için! Elde ettiğiniz bu karışımın ne denli hızlı etki ettiğini görünce gerçekten şaşıracaksınız.

7Baş Ve İşaret Parmağınızın Birleştiği Yere Masaj Uygulayın


Baş parmak ile işaret parmağı arasında kalan alan, migreni rahatlatmak adına kullanılmakta olan bir akupunktur bölgesidir aslında. Bu noktaya sert biçimde bastırmak suretiyle uygulanan masaj rahatlamanıza sebep olur ve kan dolaşımınızın hızlanmasına da ciddi şekilde yardımcı olur. Migren atakları başınızın belası olduysa bu bölgeye masaj yapmayı kesinlikle deneyebilirsiniz.

8Yoga Öğrenin


Ağrılarınızla savaşmanın yolu belki de duygusal bir iyileşme aşamasındadır! Stres, migren ile ilintili tetikleyici en mühim etkenlerdendir. Migrenin ilk çıkan belirtilerini vücudunuzda yakaladığınızda aşağı bakan köpek pozisyonu ya da çocuk pozu alarak nefesinizi kontrol altına alın. Bu hareketler migren ataklarını hafifletebilmektedir.

Yorum Yap