1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Yılın En Büyük Beklentili Filmi Dune Her Yerde: Sinemaya mı Gitmeli, Evde mi İzlemeli?

Yılın En Büyük Beklentili Filmi Dune Her Yerde: Sinemaya mı Gitmeli, Evde mi İzlemeli?

dune-film-release

Dünyanın merakla beklediği Dune: Çöl Gezegeni filmi geçtiğimiz günlerde sinemalarda gösterilmeye başlandı ve akabinde hemen HBO Max isimli online platformda da yayınlandı. HBO Max ülkemizde var mı derseniz cevabımız hayır. Ancak biliyorsunuz ki bazı yollarla online platformlardan filmleri alıp bizlere sunan siteler mevcut. Bugün bu büyük beklentili filmi sinemada izlemek mi yoksa biraz bekleyip internette bulmak mı ikilemini yaşayanlar için yorumları derledik.

1Bu Görsellik Sinemada Güzel

İzleyenlerin bir kısmı filmin olağanüstü görsel efektlerinden aşırı etkilenen tayfayı oluşturuyor. Filmin prömiyerinde 8 dakika boyunca seyirci tarafından alkışlanmasının en büyük nedeni olarak da bu büyüleyici görsellik görülmüştü. Bu yıl kesinlikle kullanılan teknoloji ve efektlerle ilgili bir Oscar’a layık görüleceği düşünülen filmi bu sebeple sinemada izlemek izleyebilirsiniz. Çünkü evde aynı etkiyi yakalamanız her ne kadar ses sisteminiz de olsa ışık geçirmez perdeleriniz de olsa oldukça zor.

2Onu da Evde İzlemiştik

Şimdi efendim filmin ana kaynağı kitap 1965 yılına ait bir eser. Ve bu filmden esinlenerek yapılan onlarca hanedanlık ve bilimkurgu temalı dizi film mevcut. Ki bunlardan en meşhuru Game Of Thrones. Buradan nereye varmak istiyorsunuz diye düşünüyor olabilirsiniz. Genel görüşün çok da farklı bir şey anlatmayan bu film için büyük beklentiye girmeden 2.si de yayınlandıktan sonra oturup evde izlemeniz gerektiği yönünde olduğunu söyleyelim. Bu eleştiriler dayanağını Game Of Thrones yapıp; “Kaç sezon izledik işte evde internetten paşalar gibi, yata yata” diyenlerin eleştirileri, onu da belirtelim.

3Önce Kitabı Okuyaydık

Son olarak şunu söyleyelim; film güzel mi kötü mü bilemiyoruz ama genel yargı kitabı okumayanların izlemekte zorlandığı yönünde. Kadro inanılmaz güzel, oyunculuklar iyi, görsel efekt desen uçmuş ancak filmi yarıda bırakıp çıkan onlarca insan bunlardan bahsetmiyor bile. Gişede ilk 1 haftada rekor rakamları gören filmin, Dune dünyasından bilhaber birini filme adapte etmekte başarısız olduğu uluslarası eleştirmenler tarafından da onaylanmış durumda. Bu da akıllara tek bir çözüm getiriyor: Evde ya da sinemada izlemek  farketmez önce kitabı bir okusa mıydık?

Yorum Yap