1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Yoksa Sizde O Hastalığa Mı Sahipsiniz?

Yoksa Sizde O Hastalığa Mı Sahipsiniz?

face-4402583_1920

21. yüzyıl gelişen teknoloji ve globalleşen dünyayla her şeyin daha hızlı olduğu yepyeni yaşam şartlarıyla donanmış durumda. Nesiller arası sosyokültürel farklar artık eskisinden de hızlı arayı açıyor. Sanayi dünyasında ekonomiler ve refah düzeyi birçok parametreye bağlı. 2020’nin hayatımıza getirdiği yepyeni bir pandemi süreciyle tanıştık. Gün geçtikçe zaten bıçak sırtı olan ruh sağlığı konusu daha da önem arz etmeye başladı. Bu yeni dünyada psikolojik destek alma eğiliminin de istatistiksel olarak arttığını biliyor muydunuz?

1Depresyon


Rakipsiz denilebilecek kadar yaygın bir rahatsızlıktır. En temel tanısı hayatta zevk alınabilecek hiçbir şeye karşı ilgi duymamaktan geçer. Evde, işte, özel hayatınızda etkinliğinizi düşürür. Uyku sorunları, enerji kaybı, halsizlik, depresif ruh hali ve hatta ilerleyen safhaları intihar düşüncesini getirir. Bu tanının konulabilmesi için yaklaşık 15 gün süreyle belirtilerin tekrar ediyor olması gerekir. Tedavisinde ilaç ve psikoterapi vardır. Başarılı olma oranı oldukça yüksektir.

2OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk)


En yaygın açıklaması, takıntılı olmaktır. Tekrar etme eğilimi olan davranışlarda kendini gösterir. Kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkiler ve hatta kişi takıntı yaptığı eylemleri gerçekleştirirken kötü hisseder. OKB’li insanlar, takıntılarının yersiz olduğunu bilinçli olarak fark ediyor olsalar bile çoğu zaman çözüm için bu farkındalık tek başına yeterli olmaz. Bilişsel, davranışsal tedavi ve bazen ilaç kullanımı tedavi için gerekli görülebilir.

3Sosyal Fobi


Diğer insanlarla etkileşim içinde olunduğu zamanlarda baş gösteren bir rahatsızlıktır. Sosyal çevrenin sizi küçük göreceği, aşağılayacağı ya da dışlayacağı kaygısına kapılırsınız. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Korku, kalp çarpıntısı, anksiyete, çabuk sinirlenme gibi duygusal belirtilere dikkat edilmelidir. Tanısı sosyal anksiyete testleri ile konur ve psikoterapi ve ilaç tedavisi çoğunlukla başarılı sonuç verir.

4Travma Sonrası Stres Bozukluğu


Maalesef kadınlarda daha fazla görülen bir hastalıktır, çünkü kadınlar toplumda travmatik olaylara daha çok maruz kalırlar. Sürekli tehdit altında hissetmek bu rahatsızlığın belirteci olan tutumdur. İnsanın hayatını tehlikeye atan olaylardan sonra veya ölüm riski yüksek rahatsızlıklardan sonra görülmesi çok olasıdır. Psikoterapilerin tek başına bile yeterli olabildiği durumlar vardır, ilaç tedavisinin gerekliliği de görülebilir.

5Panik Bozukluğu


Sebebi olmaksızın nükseden kaygı, korku, rahatsızlık halidir. Rahatsız kişi bunu daha çok nöbet geçirmeye benzetir. Değişen aralıklarla tekrar eder. Atakların sıklığı kişiden kişiye değişir. Göğüs ağrısı, çarpıntı, terleme, ağlama isteği, nefes darlığı, ölüm korkusu atak anında hissedilen olumsuz şeylerden en belirginleridir. Tedavisinde yine ila. Ve psikoterapinin doktorca önerilen kombinasyonu tercih edilir.

6Bipolar Bozukluk


Kişinin kendini çok iyi hissetmesinin hemen ardından duygu durumunun çok set bir şekilde değişimidir. Diğer bir tanımı ise ruh halinin iki kutup (polar)da gidip gelmesidir. Psikiyatr tarafından hasta kesinlikle titizlikle değerlendirilir. Enerjinin düşük olduğu uçta hasta depresyon ve intihar eğilimi gösterebilir. Tedavisinde antipsikotik ve antidepresan ilaçlar kullanılır.

7Erişkin Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu


Çocukluk döneminde başlar ve yaşam boyu etkileri görülür. Odaklanmakta zorluk çekmek ve unutkanlık ile karakterize edilir. Muhtemel başarısızlıkları yüzünden öfke problemi de yaşayabilecek rahatsız kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkileyebilecek bir sıkıntıdır. Çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanır, bir yandan bilişsel davranışçı tedavi de uygun görülebilir.

8Anksiyete Bozukluğu


Günlük baş edilebilir kaygıların bile insanı fiziksel olarak rahatsız edecek düzeyde yaşaması şeklinde ifade edilir. Bilişsel terapi ve ilaç ile üstesinden gelinebilir.

Yorum Yap