1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Zamanı ve Bütçesi Kısıtlı Olanlara Özel: 3 Günlük Tatil Planına Uygun 5 Popüler Rota

Zamanı ve Bütçesi Kısıtlı Olanlara Özel: 3 Günlük Tatil Planına Uygun 5 Popüler Rota

tatil4784515

Instagram’a göre herkes tatilde bizim evlere bakınca ise durum içler acısı. Sanmayın ki her yaz olduğu gibi bu yaz da tatilsiz kalacaksınız yada vakitsizlik ve nakitsizlikten kötü tatiller yapacaksınız. Biz imdadınıza yetiştik 3 gün 3 gündür dedik. İşte bu mini tatili cennetten bir güne çevirecek rotaları sizin için derledik.

1Ayvalık

Özellikle İstanbul tarafından gelenler için hem yakın hem de keyifli bir tatil rotası Ayvalık. Yeşili, doğası, denizi, balığı, rakısıyla, zeytinyağıyla sizi bekleyen eski bir yerleşim yeri. Eski diyoruz çünkü gerçekten eski ve köklü uygarlıklar yaşamış Balıkesir’e bağlı bu topraklarda. Zaten bu küçük ama eşsiz beldeye vardığınızda siz de Rumlardan kalan eserlerden anlayacaksınız bunu.

2Foça

İzmir güzeli Foça’ya ulaşmak için havaalanından sonra 1 saat seyahat etmeniz yeterli. Yeni ve Eski Foça olarak ikiye ayrılan bu sahil kasabasında yeşili, doğayı ve maviyi içiçe görme fırsatı sizleri bekliyor. Foça’nın gerçekten en güzel olayı ise bakir koyların sayısının hayli fazla olması. Mavi bayraklı koylarda denizin tadını çıkardığınız bir 3 gün gayet mantıklı görünüyor.

3Sinop

Farklı bir yöne çeviriyoruz direksiyonları ve kuzeye gidiyoruz bu kez. Çünkü yeni rotamız Sinop. Türkiye’nin en kuzey noktasında yer alan Sinop, hem tarihi yapıları hem de bir sahil kentinin verebileceği tüm deniz, kum, güneş opsiyonuyla alternatif bir kısa tatil seçeneği olacaktır. İnce Burun’daki Fener, Sarıkum Kuş Cenneti, doğal sit alanı olan Hamsilos Koyu Sinop’un görülesi yerleri. Gitmişken Karadeniz mutfağının tadını çıkarmayı da unutmayın.

4Urla

Bir çok antik kenti görebileceğiniz ve aynı zamanda güzel koylarda denize girebileceğiniz Urla da kısa bir tatil için uygun olabilir. Risksiz bir rota olarak da görebiliriz Urla’yı. Aynı zamanda makul fiyatlarla tatil yapmak isteyenler için eşsiz bir fırsat. Eğer tatil rotanızı Urla’ya çevirdiyseniz meşhur üzüm bağlarının şaraplarını tadarak Ege’nin tadını çıkaracağınızı da hatırlatalım.

5Rize

İşte bir Karadeniz rotası daha. Rize’de özellikle Çamlıhemşin yaz aylarında serin bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi olabilir. Türkiye’nin en yüksek yerlerinde bulutlara en yakın noktada bol oksijenli bir 3 gün mü, neden olmasın? 3 gün Rize’nin tüm yaylalarını gezdirmez size ama Kaçkar Dağları’ndaki doğal krater göllerini, Pokut ve Sal yaylalarını, Fırtına Vadisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Yap