1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Devam Ediyor: İşte Olimpiyattan İlgi Çeken Detaylar

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Devam Ediyor: İşte Olimpiyattan İlgi Çeken Detaylar

3-15

Pandeminin vurduğu alanlardan biri de olimpiyatlar olmuştu biliyorsunuz ki. 1 yıl aranın ardından meşhur yaz olimpiyatlarının 32. si Tokyo’da mükemmel bir açılış töreni ile başladı. Japonya’nın başkenti olan Tokyo’da düzenlenen olimpiyatın açılış töreninde Japon kültüründen bir çok esin kaynağı bulunuyordu. Artık bir spor müsabakası olmaktan çıkıp kültürlerin ve sporcuların farklı özelliklerinin de konuşulduğu bir şova dönüşmesiyle olimpiyatlara dair ilginç detaylar da oluştu tabi.

1Zafer Töreni Podyum Projesi

Tokyo 2020, TOP Partner P&G ile iş birliği içinde, Japonya genelinde toplanan tüketici sonrası plastik ambalajlardan Tokyo 2020 madalya podyumları üretmek için bir girişim uyguladı. Buna göre olimpiyatların bitiminde kullanılmak üzere hazırlanan podyumlar kullanılan tüm atıkları barındıracak. Tüm olimpiyatların temel teması  3R konsepti(“azalt, yeniden kullan, geri dönüştür”) olacak.

2Cezalı Rusya

Rusya’nın doping kullanımı ile cezası devam ettiğinden Rus sporcular, Rusya Olimpiyat Komitesi adıyla yarışıyor. Aynı zamanda bayrakları açılışta taşınmadı ve marşları da çalınmadı. Rusya’dan madalya kazanılması ve marşlarının çalınması gerektiği durumlarda ise milli marş yerine Rus besteci Çaykovsi’den eserler çalınacak. Doping cezası sebebiyle bayrağı ve milli marşı olimpiyat oyunlarından men edilen Rusya’da sporcular, Rusya Olimpiyat Komitesi adıyla yarışacak.

3Tongalı Sporcu İlgi Çekti

Tonga’nın bayrak taşıyıcısı olan Pita Taufatofua, kıyafetiyle dikkat çeken sporcuların başında geldi. 2016 Rio Olimpiyatları, 2018 Kış Oyunları ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’na Tonga’nın geleneksek kıyafetleriyle çıkan Pita Taufatofua, yarı çıplak ve yağlı vücuduyla sosyal medyada trend oldu. Sporcu kıyafet olarak da geleneksel bir etek benzeri giysi tercih etti.

44 Yeni Branş

Japonya’da bu yıl yaz olimpiyatlarında daha önce yer almayan 4 branşta oyunlar yapılacak. Bu branşlar ise; sportif tırmanış, karate, kaykay ve dalga sörfü.

Yorum Yap