1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. ABD’de Tüketici Harcamalarının Arttığı Gözlemlendi

ABD’de Tüketici Harcamalarının Arttığı Gözlemlendi

110E3B76-990F-4D1E-A703-67B680DB3CCE_w1200_r1

Amerika Birleşik Devletleri’nde, hükümetin düşük gelirli hanelere biraz daha fazladan yardım ayırması ve yeni korona virüsü kaynaklı enfeksiyonların nispeten azalmasıyla, ocak ayı süresince tüketici harcamalarına bakılacak olursa son yedi ayın en büyük artışı kayıtlara geçti. Bu da ekonominin ilk çeyrekte daha hızlı büyümesine vesile olabilecek.

1Ekonomi Canlandı Ama Ya Enflasyon?


Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafınca cuma günü açıklanmış olan rapora bakılacak olursa, tüketici harcamalarında olan güçlü toparlanmaya bile karşın, enflasyon baskıları kıyasla hafifletildi. Başkan Joe Biden isminin 1,9 trilyon dolarlık kovid 19 kurtarma paketi dahilinde ekonomiyi canlandıracak olduğu ama enflasyonu belki de körükleyebileceği kaygı uyandırıyor. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin gündemindeki bu plan, hükümet tarafından aralık ayı sonunda onaylanan aşağı yukarı 900 milyar dolar bedelli kurtarma paketinden biraz daha fazla miktarda yardımı bünyesinde barındırıyor. Merkez Bankası Başkanı olan isim Jerome Powell, otuz seneden beri düşük ve istikrarlı fiyatlara değinerek enflasyon hususunda korkuları biraz hafifletti.

2Tüketici Harcamaları Gözle Görülür Şekilde Arttı


Amerika Birleşik Devletleri ekonomik faaliyeti kapsamının yaklaşık üçte ikisinden fazlasını meydana getiren tüketici harcamaları geçtiğimiz ay yüzde 2,4 oranında artış sağladı. Bu durum, geçtiğimiz haziran ayından bu zamana kadar sağlanan en büyük kazanç oldu yorumu yapılıyor. Kişisel gelirdeki yüzde 10 oranına tekabül eden artış da Aralık’taki yüzde 0,6 oranındaki artışın sonrasında geçen Nisan ayından bu zamana dek en büyük artış halini aldı. Tüketici bireylerin bu zaman diliminde motorlu taşıtlar, kimi bazı eğlence ürünleri, yiyecek ve içecek satın aldıkları kaydedildi. Sağlık giderlerinin yanında konaklama ve harcamalar da arttığı söylenmekte.

3Hastalara Dair Kayıtlar Düşerken, Aşılama Da Artıyor


Reuters vesilesi ile yapılan ankete katılan bazı ekonomistler, Ocak ayında tüketici harcamalarının yüzde 2,5 oranında artacağını ve bunun yanında gelirin de yüzde 9,5 oranında artacağını tahmin etmekteydiler. Enflasyona bakılarak ayarlandığında, tüketici tarafından yapılan harcamalar Aralık ayında yüzde 0,8 oranında düştükten sonra geride bıraktığımız ay yüzde 2 oranında artış sağladı. Bu aya bakılacak olursa başta Teksas olacak şekilde nüfusun yoğun olduğu bilinen güney eyaletlerinde olumsuzluklara yol açan kış fırtınaları durumdaki ivmeyi biraz yavaşlatmış olsa da tüketicinin yaptığı harcamalarında biraz daha fazla kazanım olması uzmanlara gayet muhtemel görülüyor. Günlük korona virüsü vakaları ve hastaneye kaldırılma durumları, en son kaydedilene göre Şükran Günü ve Noel tatillerinden önce görülmekte olan seviyelere düşerken, ülkedeki aşılama hızı da artıyor.

4Teşvik Paketi Ciddi Anlamda İşe Yaramış Görünüyor


Bahsi geçen teşvik paketine, çok sayıda düşük gelirli ve kimi bazı orta gelirli Amerikalılar adına yaklaşık 600 dolarlık çekler içeriğe dahil edilmişti. Ayrıca bu paket, devlet tarafınca finanse ediliyor olan haftalık işsizlik yardımlarının da yanında, eyalet işsizlik programları için hak kazanamayan milyonlarca sayıda kişi için de ve altı aylık mevcut haklarını kullanmış olan kişilere yönelik de yardımları genişletmişti. Bu destekler mart ortasında sona erecek şekilde belirlendi.

5Plan Onaylanırsa Yardımların Süresinde Uzatmaya Gidilebileceği Konuşuluyor


Biden yönetiminin ortaya sunmuş olduğu plan onay alırsa, belirli gelir seviyesinin altında kalan kişilere 1400 dolarlık ek yardım yapılacak ve işsizlere dair yapılan hükümet desteğinin süresi de uzatılmaya gidilecek.

Yorum Yap