1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Demet Akalın’ın Kızı TikTok Kurbanı Oldu: Peki TikTok’tan Çocuklarımızı Nasıl Koruyacağız?

Demet Akalın’ın Kızı TikTok Kurbanı Oldu: Peki TikTok’tan Çocuklarımızı Nasıl Koruyacağız?

2559118-810x458-1

Bu sabah Demet Akalın’ın bağıra çağıra birilerini azarladığına şahit olduk. Kızı Hira’nın “mola” vaktinde TikTok canlı yayınlarından birine katılarak fenomen kıza hediyeler yollaması ve kredi kartından 7 bin liralık harcama yapması Akalın’ı deliye çevirmiş. Paramı versin sahtekar diye sosyal medyayı epey yormuştu. Ancak işin garip yanı minik Hira’nın da TikTok hesabı olup takipçi toplamaya uğraşan bir annesi varken sinirlenilen noktanın gönderilen hediyeler olmasıydı tabi.

Peki biz çocuklarımız Hira gibi yetiştirmeyeceğiz, sosyal medyadan uzak tutacağız diyen anneler babalar ne yapmalı diyorsanız. Gelin, size özellikle en renkli alan olan ve çocukların çok ilgisini çeken TikTok’tan çocuklarınızı uzak tutmanızı sağlayan yöntemleri anlatalım.

1Dijital Refah Özelliğini Etkinleştirme

Dijital refah özelliğini etkinleştirdiğinizde günlük kullanımı 2 saate kadar kısaltabilirsiniz. Çocuğunuz süreyi uzatmak için özelliği açmaya kalkarsa şifre engeline takılacak böylece emeline ulaşamayacak. 12 yaş altı çocukların kullanımına hiç bir türlü uygun görülmese de içerik denetimini sağlayacağınız bir uygulama değil TikTok. Eğer inatçı bir yavrunuz var ve onu ne yaparsanız yapın bu tarz uygulamalardan uzak tutamıyorsanız açın bu özelliği en azından saatlerce başında oturup zehirlenmesinler.

2Kısıtlı Moda Geçin

Yine uygulama içi bir özellik olan kısıtlı modda TikTok kullanırsanız bazı videolardan koruyabilirsiniz çocuklarınızı. Elbette kendi filtrelemenizi kendiniz yapacağınız için gizlenecek içerikleri iyi seçmelisiniz. Yine de tüm olumsuz videoları yok etmek mümkün olmayacak şimdiden bilgisini verelim. En azından cinsellik ve şiddet filtreleri ile çocukların gelişimini olumsuz etkileyen durumların en aza inmesini sağlayabiliriz.

3Özel Hesap

Çocukları yabancılardan gelecek tacize, saldırılara karşı korumanın en güvenli yolu çocuğunuzun kullandığı hesabı “Özel” hesap olarak ayarlamak. Özel hesaba sahip çocuk kullanıcı, diğer kullanıcıların takip isteklerini onaylayabilir veya reddedebilir. Mesajları da aynı şekilde engelleyerek yavrunuzu güvende tutabilirsiniz. Aynı zamanda, özel hesaplarda oluşturulan videoları yalnızca içerik oluşturucusu görüntüleyebilir böylece dışarıya kapalı olarak güven içinde çocuğunuzla eğlenceli videolar oluşturabilirsiniz.

Yorum Yap