1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Oğuzhan Uğur’a Soruşturma Şoku: Program Tanıtımındaki Afgan Göçmen Göndermesi Tepki Aldı

Oğuzhan Uğur’a Soruşturma Şoku: Program Tanıtımındaki Afgan Göçmen Göndermesi Tepki Aldı

resized_d3dcb-c821dfc1maxresdefault2

YouTube’da yaptığı “Pinç” isimli programla yoğun ilgi gören Oğuzhan Uğur’a İstanbul Cunhuriyet Başşsavcılığı tarafından soruşturma açıldı. Çağlayan Adliyesi önünde toplanan bir grup Uğur için hazırladıkları suç duyurusunu savcılığa sundu. İşte Oğuzhan Uğur’u soruşturmaya götüren o video yazımızda.

1İnsanlık Suçu İddiası

Oğuzhan Uğur’un sosyal medya hesaplarında programının yeni sezonunu duyurmak için hazırlanan videoyu paylaşmasıyla olaylar patlak verdi. Uğur’un paylaşımını şikayet eden grup, birtakım suçlamalarda bulundu. Suçlamalardan biri “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçuna yoğunlaşırken Uğur’un İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’ne aykırı davranarak “insanlık suçu” da işlediği iddia edildi.

2Cevap Gecikmedi

Sarıklı, cüppeli ve silahlı adamları bir kadının peşinden koşarken gösterildiği fragman bir grup tarafından İslamofobik bulununca Oğuzhan Uğur’dan cevap gecikmedi. “Elini kolunu sallayarak toprağıma çöken kimliği belirsiz Afganlara verdiğimiz tepki “din düşmanlığı” olarak başlıklandırılmış. Dini kullanıp milletin kafasını karıştırmayın, kılıf uydurmayın. Nasılsa ileride bunun acısını hep beraber çekeceğiz. Biz biliyorduk diyeceğiz, siz hata” diyen Uğur’un sözleri bu kez de Afganları hedef gösterdiği için ırkçı bulundu.

3İşte O Video

Videoda Arap kültürünün farklı ve rahatsız edici yönlerine yer verilmiş olsa da, eli silahlı şüpheli görünümlü bir oyuncu yer alsa da bunun İslamofobi ile ilgisiz olduğunu düşünen sosyal medya kullanıcıları ise Uğur’a yorumları ile destek olmaya devam ediyor.

 

Yorum Yap