1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. SemtPati: Sokak Hayvanları İçin Gönüllü Platform

SemtPati: Sokak Hayvanları İçin Gönüllü Platform

sempati

SemtPati, ismi bile kulağa güzel geliyor. Peki, bu SemtPati uygulaması tam olarak nedir? SemtPati, sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iş insanı İpek Kıraç tarafından geliştirilen bir telefon uygulaması. Hayata geçirilmesini ise Koç Sistem firması sağlamış.

1Semtin Sevimli Dostları

Proje, sokak hayvanlarının daha sağlıklı koşullarda yaşayabilmesini sağlamak odaklı. Açıkça istenilen performans sağlanırsa oldukça faydalı bir çalışmaya benziyor. Pilot bölge olarak Göktürk Merkez Mahallesi seçildi. Sokak hayvanlarıyla barış ve uyum içinde yaşamak hedefleniyor.

2Belediye Veterinerleri İle Gönüllüler Buluşturuluyor

Sokak hayvanlarının hayata tutunmalarına yardımcı olmak ve ihtiyaçlarını en doğru ve hızlı şekilde gidermek için öncelikli olarak büyükşehirlerde uygulanması planlanıyor. Özellikle nüfus oranı yüksek ve hızla göç alan İstanbul gibi şehirlerde sokak hayvanlarının yaşam alanları giderek daralıyor. Proje ile sağlanmak istenen ortak bir yaşam kültürü oluşturmak.

3Sokak Hayvanları İçin Etkili Çözüm Amaçlanıyor

Uygulama kısa bir süreyi ya da alanı değil daha geniş ve uzun süreli bir süreci kapsıyor. Ekrem İmamoğlu ve İpek Kıraç’ın katılımlarıyla veri temelli, kapsayıcı bir çözüm sunuluyor. Proje sayesinde sokak hayvanlarının sağlık ve bakım ihtiyaçları karşılanacak.

4Sokak Köpeği Haritalandırması

Yürütülmeye başlanan SemtPati, akıllı şehir yaklaşımına uygun olarak hayata geçiriliyor. Uygulamanın yürütülmesinde gönüllülerin payı büyük. Gönüllüler, mahalledeki köpeklerin konumlarını, fiziksel özeliklerini, beslenme bilgilerini, sağlıklarını ve fotoğraflarını kaydediyor. Bu şekilde gönüllülerin katılımlarına bağlı olarak kısa sürede mahallenin köpek haritası oluşturulabiliyor. Şahane bir uygulama gerçekten.

5Sende SemtPati’yi İndir

Slogan ve yapılacak belli. Uygulama hayvanlar ve insanlar arasındaki etkileşimi ve gönüllülüğü esas alıyor. Kapınızın önüne bir kap su ve yemek koymanın ötesine geçerek, bu hayvanların korunmalarına destek olmak için sizde elinizi taşın altına koyabilirsiniz.

6Sokak Hayvanları İle Birlikte Yaşıyoruz

Ne yazık ki artık bireysel hareketlerin yeterli kalmadığı bir dönemdeyiz. Tüm dünya olarak sağlıksal ve ekonomik anlamda zorlu bir sürecin içine girdik. Uygulamanın amacı bu süreçte sokak hayvanlarının unutulmasına engel olmak. Canlıların hayatında yaratılan minik bir güzellik eminiz sizin de içinize yansıyacaktır.

Yorum Yap